Psi vám do života vstoupí třeba i celkem nenápadně, pak se zamilujete do toho svého prvního, pořídíte si druhého, zamilujete si celé plemeno a chcete se začít podílet na jeho zachování a zlepšování, chcete se svými psy sbírat cenné tituly na výstavách, vidět úspěchy svých odchovanců…Nakonec tomu přizpůsobíte celý svůj život i svůj domov. Já mám navíc to štěstí, že je se psy spjatá i moje profese. Jen těžko bych si uměla představit žít jinak.Je to každodenní práce, stojí to nemalé peníze a často i pořádné nervy, ale stojí to za to:
Všechna naše štěňátka při odchodu do nových domovů znají pravidelné venčení venku, jsou zvyklá na běžný ruch domácnosti, na kontakt s dětmi, dalšími psy a zvířaty, znají cestování autem, jezdí s námi na veterinu a často i do práce. Jsou také seznámená s nošením obojku a vodítka, i když pořádnou chůzi na vodítku se teprve musí naučit. Každé štěňátko také zná koupání, stříhání drápků, čištění oušek, zkrátka veškerou základní hygienu.
Pudlíci od nás odcházejí upravení a naučení na pravidelné stříhání, holení čumáčků, bříšek a tlapek. Zejména u pudlů platí, že je potřeba na těchto naučených základech stavět i v novém domově. Připravte se na to, že psí prcek nemívá zrovna velkou trpělivost, a bude proto nejspíš zkoušet vaši péči proměnit v přetahovanou o ručník nebo zábavnou šarvátku s kartáčem. Takové vylomeniny netolerujte a dbejte na disciplínu, ať nemáte do budoucna s úpravou pejska zbytečné komplikace. Když to šlo u nás, půjde to i u vás – jen nenechejte štěňátko posouvat hranice.
Špičkovou chovatelskou stanici poznáte i podle toho, jak se zajímá o své odchovance. Proto dnes téměř každý chovatel nabízí majitelům štěňat chovatelský servis. Jeho rozsah se ale může výrazně lišit.
Samozřejmostí by měla být možnost navštívit chov osobně, seznámit se s prostředím, kde štěňátka vyrůstají, a také poznat rodiče vrhu (nebo alespoň matku). Dobrý chovatel se vždy bude zajímat, jaké máte s pejskem plány (výstavy, chov, sport atd.) a podle toho pro vás na základě svých zkušeností vybere to nejlepší štěně.
Naprosté minimum při koupi štěněte od slušného chovatele je následující:
Potěší také různé chovatelské balíčky, které usnadní štěněti příchod do nového domova, a obsahují například:
A zatímco někteří chovatelé přidávají třeba i obojek a vodítko, pelíšek či misky, jiní nechávají výběr takových věcí na novém majiteli a jeho vkusu.
Kvalitní chovatelský servis ale oceníte ještě dlouho poté, co si štěňátko přinesete domů. Dobrý chovatel s vámi bude rád udržovat aktivní kontakt. Vždy ochotně poradí s výchovou štěňátka, správným krmením a péčí. A pokud se rozhodnete svého pejska či fenku uchovnit, pomůže vám takový zkušený chovatel zvládnout vstup do světa výstav a vašeho psího parťáka správně připravit na předvedení ve výstavním kruhu. Rozhodnete-li se také vydat na chovatelskou cestu a odchovat vlastní štěňátka, poradí i s výběrem ideálního spojení pro krytí a podá pomocnou ruku, kdykoliv to bude třeba. Psi jsou pro nás součástí rodiny, a proto chceme vědět, jak se jim u nových majitelů daří, a udělat maximum pro to, aby byl jejich společný život šťastný. Proto jsme založili Bailey Ray – Klub majitelů, kde uvítáme jak majitele našich odchovanců, tak i vážné zájemce o štěňata.
Chovatelská stanice, která si klade za cíl skutečně zlepšovat své vybrané plemeno psů, mívá často docela početnou smečku. V té jsou zastoupení psi i feny různých věkových kategorií, od nadějných štěňat až po uchovněné a osvědčené rodiče, a výjimkou nejsou ani veteráni, kteří již v chovu aktivně nepůsobí.
Dobrý chovatel na každé feně odchová jen omezený počet vrhů, a to s ohledem na její zdraví, kvalitu života (který by se neměl smrsknout jen na psí mateřské povinnosti) a také s respektem ke směrnicím FCI.
Zodpovědný chovatel také ví, že nic nejde uspěchat, a tak nechává feny i psy fyzicky i povahově dozrát a nezařazuje je za každou cenu do chovu hned při dosažení minimálního potřebného věku.
Mějte na paměti, že než chovatelské úsilí přinese své ovoce, trvá to několik let. Od chvíle, kdy si přinesete domů nadějné štěně, uběhnou minimálně čtyři roky, než budete moct zhodnotit kvality jeho potomstva. Právě délka generačního intervalu je důvodem, proč chovatel s málopočetnou chovatelskou stanicí a jedním nebo dvěma vrhy ročně nemůže nikdy svůj chov smysluplně posouvat vpřed. Početnější smečka nám zaručuje, že si máme vždy do chovu z čeho vybírat a můžeme díky tomu s čistým svědomím říct, že chováme jen na opravdu špičkových psech a fenách.
Abychom mohli do chovu zařadit jen takové jedince a taková spojení, která budou plemeno jako celek zlepšovat, potřebujeme mít ve svých rukou dostatečně širokou chovnou základnu a možnost vybrat z každého vrhu jen ta nejlepší štěňata. Proto u nás zůstává někdy i více našich odchovanců, abychom mohli pro budoucí chov zajistit opravdu kvalitní krev. Chovatelská stanice Bailey Ray směřuje k ambiciózním cílům a naši odchovanci za sebou mají již řadu úspěchů, ale hlavní motivací pro nás zůstává láska ke psům. Jsou to pro nás členové rodiny, žijí s námi v domě a tvoří nedílnou součást našich každodenních životů. A ne jen tak ledajakou součást – dalo by se klidně říct, že jsou v našem životě středobodem, okolo kterého se všechno ostatní točí. I když pro spoustu lidí je těžké si představit soužití s více než desítkou psů, pro nás už je naopak nemožné představit si domov bez nich.
Ne. Doma máme početnou a rozmanitou psí smečku, ale další naše pejsky i fenky máme umístěné ve spoluvlastnictví (“Jak funguje spoluvlastnictví psa?”) u lidí po celé ČR. Zůstávají v našem majetku a máme pod kontrolou možnost jejich využití v chovu podle našich chovatelských cílů. Do spoluvlastnictví někdy dáváme velmi nadějná štěňátka, u kterých se chceme i nadále podílet na jejich výstavní a chovné kariéře, jindy zase takto odchází do nových rodin již uchovnění psi. I když tedy žijí v jiných domovech, zůstávají součástí CHS Bailey Ray a jsou proto uvedeni na našich stránkách. Jak funguje spoluvlastnictví a jaké výhody přináší se dočtete ZDE.
Spoluvlastnictví spočívá v tom, že právně je pes v majetku dvou nebo více osob (obvykle spolumajitel a chovatel). Na životě pejska se pak tyto osoby podílí různým rozdělením úloh, které je smluvně ošetřené. Každé spoluvlastnictví je díky tomu jedinečné a chovatelé si spolumajitele pro své pejsky vybírají velmi pečlivě.
Častým modelem spoluvlastnictví je situace, kdy spolumajitel dostane štěně špičkové kvality zdarma, zajišťuje mu péči a životní potřeby (zkrátka jako vlastnímu pejskovi), ale na uchovnění a zdravotních testech se podílejí s chovatelem společně. Pokud si tedy chcete splnit sen o výstavním šampionovi, může tohle být ta pravá cesta. Někdy nabízíme do spoluvlastnictví i starší štěňata, takové psí puberťáky, u kterých jsme si potřebovali na rozhodnutí o budoucím využití v chovu chvíli počkat. Ne všechny kvality se totiž dají spolehlivě odhadnout hned u malých štěňátek.
Jiným příkladem bývá situace, kdy máme již dopělého psa, kterého plánujeme díky jeho kvalitám využívat v našem chovu, ale nemáme nekonečné nafukovací prostory (proč je důležitá široká chovatelská základna, vysvětlujeme ZDE), takže všechny dobré psy si doma zkrátka nechat nemůžeme. Takový pes je ideální pro zájemce o zvíře z kvalitní chovatelské stanice s typickou pudlí povahou, kteří ale už netouží jezdit po výstavách ani se zaobírat složitou úpravou srsti. Uchovněného psa mohou klidně udržovat v krátkém střihu, a navíc bývá pejsek již povahově vyprofilovaný, takže novým spolumajitelům odpadají starosti s výchovou štěňátka i se psí pubertou. Musí pouze umožnit využití psa v chovu.Jak přesně bude spoluvlastnictví probíhat ale vždy záleží na vzájemné dohodě mezi spolumajiteli.
Cena štěněte se nedá vypočítat jednoduchým rozdělením chovatelských nákladů mezi narozená štěňata. Každé štěňátko posuzujeme individuálně, cenu ovlivňuje například barva, počet zubů, všeobecně všechny požadované plemenné znaky. Cena nikdy není u všech štěňat z vrhu stejná, takže nemá smysl uvádět v inzerátech konkrétní částku. Ne každé štěně se narodí úplně dokonalé, to patří k chovu a k životu. Některá štěňátka jsou z chovatelského hlediska cennější a pro budoucí využití v chovu nadějnější než jiná. Když se mi ozvou zájemci o štěně, zajímá mě jejich představa, čemu se chtějí s pejskem do budoucna věnovat a co si od společného života slibují. Chcete jezdit na výstavy, procestovat s pejskem celou Evropu a sbírat tituly ve všech státech? Pak počítejte s tím, že cena vybraného štěněte bude odpovídat jeho kvalitě. A naopak – pokud výstavy a chov neplánujete a hledáte jen skvělého psího společníka pro život (nebo třeba pro psí sporty), vyberu pro vás štěňátko, které má z chovatelského hlediska nějakou drobnou vadu nebo má nějaké vzhledové odchylky, které pro běžného člověka nemusejí být vůbec viditelné – VŽDY je to ale zdravé zvíře po testovaných rodičích. U takového štěňátka jsem pak ochotná jednat o ceně, když se najde dokonalý domov a když si s budoucími majiteli dobře sedneme i v osobní rovině. Pamatujte ale na to, že nejste jediní, kdo by chtěl štěně s „vadou” (například s bílým flíčkem na hrudi) za nižší cenu. Někdy je třeba si počkat, stejně jako čekají ostatní zájemci, jestli se takové štěňátko vůbec ve vrhu objeví.
Málokdy seženete štěně hned a zároveň levněji (pokud ano, je to často od množitele (“Jak rozeznat chovatele od množitele?”) – vždy si ověřujte kvalitu chovu zejména po zdravotní stránce, aby vám pak nezůstaly místo štěňátka jen účty za veterinu a oči pro pláč).Nebojte se napsat nebo zavolat a zeptat na cenu štěňátek. Ideálně hned přidejte také informace o tom, co byste si od svého budoucího pejska slibovali a jestli preferujete pejska či fenku. Cena potenciálního interšampiona bude samozřejmě jiná, než u štěněte takzvaně „na mazlíčka”, které se k výstavám ani k chovu nikdy využívat nebude. Jde totiž o celkovou kvalitu štěňátka, která určuje cenu.
Další možností, jak získat kvalitního psa z naší chovatelské stanice, je spoluvlastnictví (“Jak funguje spoluvlastnictví psa?”). CHS obvykle svěřuje pejsky do spoluvlastnictví jen za symbolickou cenu nebo zcela zdarma s podmínkou umožnění využití psa v chovu pod svojí záštitou.Jak funguje spoluvlastnictví a jaké výhody přináší se dočtete ZDE (i tady link na “Jak funguje spoluvlastnictví psa?”).
Cena štěněte z kvalitní chovatelské stanice, kde se dbá na zdraví zvířat a poctivou péči, se bude obvykle pohybovat v řádu desítek tisíc korun. Výjimkou mohou být štěňátka, která mají nějakou vadu (byť jen nepatrnou), kvůli které by neměla být využívána do budoucna v chovu, a cena je u nich proto nižší. Podle čeho chovatel musí stanovit cenu štěněte nejlépe pochopíte, když se spolu podíváme na všechny faktory, které se do konečné částky promítají.
Chovatelské náklady se dají rozdělit do dvou částí:První tvoří faktické náklady na samotné štěně, tedy poplatek za krytí feny (v řádu desítek tisíc za kvalitního psa), veterinární vyšetření a zvýšená péče v období březosti, vybavení na porod, finance na případné komplikace při porodu, po narození štěňátek počítejme se spotřebou hygienických podložek a plen, s kvalitním krmivem, odčervením, očkováním, čipováním, vydáním mezinárodního PetPasu a rodokmenu, balíčkem do nového domova, a také s daní (ano, každý chovatel by měl své příjmy z chovu poctivě zdanit).Druhá část jsou ty méně viditelné a dlouhodobé náklady: zdravotní testy feny nebo obou rodičů, absolvování výstav, uchovnění, dá se sem započítat i samotné pořízení chovného zvířete atd. Na co se často zapomíná je i zvýšená spotřeba elektrické energie (například to, že nikdo běžně nepere 3x denně, pokud zrovna nemá doma smečku štěňátek). A nesmíme zapomínat ani na práci chovatele. Péče o celý chov, o březí fenu, práce okolo porodu a pak všechno kolem štěňat, to jsou hodiny a hodiny času. Přestože náš chov milujeme a psi se stali naší životní vášní, nebo možná právě proto, musíme nad stráveným časem přemýšlet i z tohoto úhlu pohledu.Dalším podstatným faktorem chovatelského rozpočtu je skutečnost, že ne vždy jde všechno podle plánu. Někdy se „jen” nezadaří krytí a fena nezabřezne. Může se ale také stát, že si přivezete do chovu svůj vysněný import za 3000 EUR a pejskovi prostě nevyjde některé ze zdravotních vyšetření, a pak je konec příběhu. Pro uchovnění nejsou ani zdaleka potřeba všechny testy, které v CHS Bailey Ray děláme, ale chovatelské svědomí nám nedovolí takové zvíře využívat v chovu. Finanční ztrátu pak tvoří nejen pořizovací cena psa, ale i náklady na import, krmivo, péči, na zdravotní testování a mnohdy i na nějakou tu absolvovanou výstavu. Dohromady je to slušný balík peněz. Nejednou se již stalo, že chovatelská stanice kvůli takové nešťastné příhodě ukončila svou činnost, protože se celý chov spoléhal jen na jediného psa či fenu. To je také jedním z důvodů, proč je naše smečka v Bailey Ray početnější a některé psy máme také umístěné u spolumajitelů – nechceme ztratit roky chovatelské práce a celou chovnou linii jen kvůli jedinému odchovanci, který nevyšel podle našich představ. A početnější chovná základna („Kolik psů tvoří základ chovatelské stanice?“) je samozřejmě také nákladnější, pokud se má všem psům dostávat té nejlepší péče.
Výběr střihu záleží především na tom, čemu se chcete s pudlem věnovat a kolik chcete do úpravy srsti (“Jak často se koupe, češe a stříhá pudl?”) investovat času a peněz. U výstavních pudlů jsou v současnosti povoleny 4 druhy střihů: kontinentální, moderní, skandinávský a baby střih. Jestliže na výstavy jezdit nebudete, je jen na vás, jak si svého pudla upravíte. Na rozdíl od jiných chovatelů nemám v tomto směru žádné předsudky, nevadí mi u pudla neoholený „vousatý” čumák, krátká srst, oholené uši ani různé zvláštní střihy. Bude to přece váš pejsek, a pokud o něj bude s láskou pečováno a srst nebude zanedbaná, můžete zvolit jakýkoliv střih se vám líbí.
Nejdříve se podíváme na krátký střih, pak na výstavní.Záleží na délce srsti. Nejjednodušší je péče o pudla tzv. v krátké srsti, kdy vám odpadá dokonce i časté česání, a můžete si užívat život s jedinečnou pudlí povahou bez velkých investic do úprav srsti. V krátké srsti pudla koupete když máte pocit, že je to už potřeba 😊 Údržbu krátkého střihu můžete nechat na profesionálech a každé dva měsíce vzít pejska do salonu, ale s vhodným vybavením a trochou cviku ho zvládnete ostříhat i doma. Existuje také celá řada praktických střihů, na údržbu poměrně jednoduchých, díky kterým se za vaším pudlem každý otočí – na rozdíl od jiných chovatelů nemám v tomto směru žádné předsudky, nevadí mi u pudla neoholený „vousatý” čumák, krátká srst, oholené uši ani další zvláštní střihy.
Pokud chcete mít pudla ve výstavní úpravě, počítejte s náročnou a nákladnou péčí. Základem je udržovat srst perfektně čistou, rozčesanou, dobře hydratovanou a chráněnou před poškozením vnějšími vlivy. Základní prevencí proti zacuchávání srsti je pravidelné koupání, a to nejméně každých 10 dnů (pokud se pudl venku ušpiní, tak koupeme i častěji). Špinavá, zaprášená a příliš suchá srst má největší tendence se plstit a tvořit cucky a dredy. Kromě kvalitního šamponu používáme při koupání pudlů bezpodmínečně vždy také speciální kondicionéry na pudlí srst, které zabraňují přílišnému vysušení a usnadňují rozčesávání.
Po každém koupání je potřeba psa vyfénovat dosucha (vlhká srst se snadno plstí) a zároveň přitom srst rozčesávat poctivě od kůže až k povrchu. Velmi častou chybou je česání jen v horních vrstvách srsti, takže v hloubce se vytvoří cucky, na které se nenápadně nabalují další a další chlupy. Podobně se chová také jakákoliv nečistota, osina nebo jiné smítko zachycené v srsti. Proto je potřeba dbát na to, kudy se při procházkách váš pudl prožene, a po každém pobytu venku jakékoliv nečistoty ze srsti odstraňovat. Velkým pomocníkem jsou návleky na nohy a celotělové oblečky, které jsou od podzimu do jara výbavou téměř každého pudlaře. Další nezbytností je také správný výběr kosmetiky. I u těch nejkvalitnějších značek se může stát, že srsti vašeho pudla prostě nebudou vyhovovat.
Zatěžkávací zkouška vás bude čekat v období přeměny srsti, které probíhá mezi prvním a druhým rokem věku pudla. Připravte si pevné nervy a věřte, že jakmile budete mít tuhle životní etapu svého pudla za sebou, bude pak už péče o zralou dospěláckou srst mnohem snazší.Stříhání pudla ve výstavní úpravě se dělá každých 6 – 8 týdnů. Nejjednodušší je svěřit pravidelnou péči osvědčenému psímu salonu. Vybírejte však pečlivě a ověřte si reference, protože ne každý salon si s úpravou výstavního pudla poradí.
Nezapomínejte na to, že pokud se srst poškodí nebo se udělá chyba při stříhání, trvá velmi dlouho, než zase doroste v požadované kvalitě a délce. Bavíme se o časovém horizontu 12 – 24 měsíců! Proto nezanedbávejte pravidelnou péči a ověřujte si, komu úpravu svého pudlího šampiona svěříte.
Skutečný chovatel je člověk, který psy chová v souladu se svým nejlepším vědomím a svědomím. Rodiče štěňátek vybírá vždy s určitým chovatelským záměrem, který dokáže zdůvodnit a obhájit. Do svého chovu investuje spoustu peněz a času, protože je to potřeba. Jezdí se svými psy na výstavy, aby se mu dostalo nezávislého hodnocení a prokázal kvalitu svého chovu. U všech chovných psů a fen provádí nadstandardní rozsah zdravotních a genetických testů. Se svými psy je v každodenním úzkém kontaktu, obvykle žijí s chovatelem jako členové domácnosti a díky tomu jsou pak i štěňátka dobře socializovaná.
Množitel naopak nevybírá chovný pár podle důležitých kritérií, nedbá na zlepšování plemene ani na zdravotní předpoklady budoucích štěňátek. Krycího psa zvolí většinou podle co nejnižší ceny a co nejmenší vzdálenosti. Neřeší zdravotní testy ani uchovnění. Často je dost pofidérní i péče o fenu a její výživa v průběhu březosti a laktace, štěňátka obvykle také nedostávají moc kvalitní krmivo (hlavně, aby bylo levné) a mnohdy jsou předčasně odstavena od matky bez ohledu na negativní dopady, které to může na štěně mít. Někteří množitelé chovají své psy v nevhodných podmínkách, zavřené, kde mají jen minimální kontakt s lidmi, neznají pomazlení, pohlazení ani procházky… Množitel na chovu vydělává na úkor zdraví a kvality života zvířat.
Tak trochu jiným druhem množitelů jsou lidé, kteří sice odchovají štěňátka s těmi nejlepšími úmysly, ale bez špetky chovatelské zodpovědnosti. Typickým příkladem jsou majitelé, kteří chtějí, aby jejich fenka měla alespoň jednou za život štěňátka. Stačí najít psa, pro kterého se zrovna „hledá nevěsta“, a štěňátka jsou zanedlouho na světě. Takový způsob chovu je jen bezmyšlenkovitým množením psů bez ohledu na riziko dědičných chorob u štěňat a bez jakéhokoliv přínosu pro plemeno. Je potřeba si uvědomit, že některé nemoci lze odhalit pouze genetickými testy, a někdy se projeví jen při spojení dvou určitých jedinců. Takovému nevhodnému spojení se zkušený chovatel bude vyhýbat. Vyhnout se mu ale nemůže majitel, který si vybírá „ženicha“ pro svou fenku, aniž by měl přesnou představu o jeho zdravotním stavu, o jeho předcích ani o příbuznosti se svojí fenou. Nepodporujte tyto zdánlivě neškodné množitele. Obraťte se na registrovanou chovatelskou stanici, kde se k chovu přistupuje nejen s láskou, ale i s potřebnou odborností a zodpovědností.
Chovu se věnujeme z lásky k plemeni a k samotným psům, dbáme na zdraví i exteriérové a povahové kvality našich odchovů. S tím přichází nelehký úkol, protože si nemůžeme nechat všechny psy, které odchováme – z každého vrhu si musíme vybrat pouze ta štěňata, která jsou nejvíce nadějná pro budoucí chov. A protože některé kvality se projeví teprve, až štěně trochu povyroste, necháváme si napřed třeba dvě štěňata z vrhu, ze kterých si potom vybereme, který pejsek zůstane v našem chovu.
Rozhodují obvykle úplné maličkosti, které běžný člověk na psovi ani nepostřehne, ale pro naše chovatelské „síto” jsou velice důležité. Pro lidi to znamená, že si svého vysněného psa mohou pořídit za zlomek ceny štěněte, často už má za sebou i zdravotní testy, a navíc od nás přichází skvěle socializovaný a většinou už i s nějakým povědomím o základních povelech. Pokud má pejsek nějakou vadu, vždy vás na ni upozorníme. Jednáme narovinu.
K chovu přistupujeme s rozmyslem a zodpovědně. Proto občas trvá i několik let, než učiníme konečné rozhodnutí, jestli některého z našich odchovanců využít jako chovného psa či nikoliv. To je důvod, proč čas od času nabídneme k prodeji i kvalitního již dospělého pejska.Nikdy neprodáváme staré psy kvůli tomu, že v chovu už „dosloužili“! Naše psí seniory si necháváme v chovatelské stanici, přímo u nás doma, kde si užívají zasloužené péče i dlouhé roky po skončení své výstavní a chovné kariéry.