Otázky a odpovědi

Špičkovou chovatelskou stanici poznáte i podle toho, jak se zajímá o své odchovance. Proto dnes téměř každý chovatel nabízí majitelům štěňat chovatelský servis. Jeho rozsah se ale může výrazně lišit.

Samozřejmostí by měla být možnost navštívit chov osobně, seznámit se s prostředím, kde štěňátka vyrůstají, a také poznat rodiče vrhu (nebo alespoň matku). Dobrý chovatel se vždy bude zajímat, jaké máte s pejskem plány (výstavy, chov, sport atd.) a podle toho pro vás na základě svých zkušeností vybere to nejlepší štěně.

Naprosté minimum při koupi štěněte od slušného chovatele je následující:

  • řádná rezervační a kupní smlouva
  • očkovací průkaz (mezinárodně platný “petpas”)
  • první očkování (u starších štěňat i přeočkování) a pravidelné odčervení
  • mikročip (čipování psů je povinné)
  • průkaz původu (bývá obvykle doručen dodatečně)

Potěší také různé chovatelské balíčky, které usnadní štěněti příchod do nového domova, a obsahují například:

  • krmivo, na které je štěně zvyklé
  • dečku se známým pachem psí mámy
  • oblíbenou hračku

A zatímco někteří chovatelé přidávají třeba i obojek a vodítko, pelíšek či misky, jiní nechávají výběr takových věcí na novém majiteli a jeho vkusu.

Kvalitní chovatelský servis ale oceníte ještě dlouho poté, co si štěňátko přinesete domů. Dobrý chovatel s vámi bude rád udržovat aktivní kontakt. Vždy ochotně poradí s výchovou štěňátka, správným krmením a péčí. A pokud se rozhodnete svého pejska či fenku uchovnit, pomůže vám takový zkušený chovatel zvládnout vstup do světa výstav a vašeho psího parťáka správně připravit na předvedení ve výstavním kruhu. Rozhodnete-li se také vydat na chovatelskou cestu a odchovat vlastní štěňátka, poradí i s výběrem ideálního spojení pro krytí a podá pomocnou ruku, kdykoliv to bude třeba. Psi jsou pro nás součástí rodiny, a proto chceme vědět, jak se jim u nových majitelů daří, a udělat maximum pro to, aby byl jejich společný život šťastný. Proto jsme založili Bailey Ray – Klub majitelů, kde uvítáme jak majitele našich odchovanců, tak i vážné zájemce o štěňata.

Chovatelská stanice, která si klade za cíl skutečně zlepšovat své vybrané plemeno psů, mívá často docela početnou smečku. V té jsou zastoupení psi i feny různých věkových kategorií, od nadějných štěňat až po uchovněné a osvědčené rodiče, a výjimkou nejsou ani veteráni, kteří již v chovu aktivně nepůsobí.

Dobrý chovatel na každé feně odchová jen omezený počet vrhů, a to s ohledem na její zdraví, kvalitu života (který by se neměl smrsknout jen na psí mateřské povinnosti) a také s respektem ke směrnicím FCI (zejména aby nevzrůstalo riziko příbuzenské plemenitby v budoucnu).

Zodpovědný chovatel také ví, že nic nejde uspěchat, a tak nechává feny i psy fyzicky i povahově dozrát a nezařazuje je za každou cenu do chovu hned při dosažení minimálního potřebného věku. Díky takovému přístupu mají psi dost času prokázat své kvality, než se stanou rodiči další generace.

Mějte na paměti, že než chovatelské úsilí přinese své ovoce, trvá to několik let. Od chvíle, kdy si přinesete domů nadějné štěně, uběhnou minimálně čtyři roky, než budete moct zhodnotit kvality jeho potomstva. Právě délka generačního intervalu je důvodem, proč chovatel s málopočetnou chovatelskou stanicí a jedním nebo dvěma vrhy ročně nemůže nikdy svůj chov smysluplně posouvat vpřed. Početnější smečka nám zaručuje, že si máme vždy do chovu z čeho vybírat a můžeme díky tomu s čistým svědomím říct, že chováme jen na opravdu špičkových psech a fenách.

Abychom mohli do chovu zařadit jen takové jedince a taková spojení, která budou plemeno jako celek zlepšovat, potřebujeme mít ve svých rukou dostatečně širokou chovnou základnu a možnost vybrat z každého vrhu jen ta nejlepší štěňata. Proto u nás zůstává někdy i více našich odchovanců, abychom mohli pro budoucí chov zajistit opravdu kvalitní krev.Chovatelská stanice Bailey Ray směřuje k ambiciózním cílům a naši odchovanci za sebou mají již řadu úspěchů, ale hlavní motivací pro nás zůstává láska ke psům. Jsou to pro nás členové rodiny, žijí s námi v domě a tvoří nedílnou součást našich každodenních životů. A ne jen tak ledajakou součást – dalo by se klidně říct, že jsou v našem životě středobodem, okolo kterého se všechno ostatní točí. I když pro spoustu lidí je těžké si představit soužití s více než desítkou psů, pro nás už je naopak nemožné představit si domov bez nich.